Tehnologija

Prihodnje leto naj bi zaslone LCD začeli zamenjevati kakovostnejši in kmalu tudi veliko cenejši zasloni OLED, iz plastičnih svetlečih diod. Že na letošnjem sejmu Cebit v Hannovru smo lahko videli, da je mogoče iz diod OLED sestaviti tudi bistveno kakovostnejše zaslone od zaslonov LCD. Zasloni OLED imajo velik vidni kot (165 stopinj), oddajajo svetlobo, zato ne potrebujejo odzadnje osvetlitve in porabijo manj energije. Hkrati naj bi v prihodnjih letih postali kar petkrat cenejši od zaslonov LCD.

Pri Kodaku so sicer že lanskega maja v sodelovanju z družbo Sanyo Electric predstavili prototip 5,5-palčnega zaslona OLED TFT z aktivno matriko, oktobra lani pa so ustanovili še poslovno enoto Display Products, ki je že v nekaj mesecih sklenila licenčne pogodbe z družbami Sanyo, Pioneer Electronics, eMagin, Ritek, ULVAC Japan, Nippon Seiki in TDK. Zato ne preseneča, da je bilo na Cebitu prikazanih kar nekaj izdelkov s tehnologijo OLED: Motorolin mobilni telefon Timeport, Sonyjev prototipni mobilni telefon, Pioneerjev avtoradio in raznovrstni Kodakovi zasloni za predvajalnike DVD, ploske zaslone, televizorje in mobilne telefone. Organske zaslone izdelujejo v rdeči, modri in zeleni barvi ali pa kot barvne zaslone z izjemno visoko ločljivostjo in izjemnim barvnim kontrastom.

Svetleče diode (LED) poznamo že skoraj pol stoletja, veliko dlje kot tekoče kristale, a le kot signalne lučke in sestavne dele velikih uličnih zaslonov. Za majhne, do nekaj deset centimetrov velike ploske zaslone za dlančne, namizne in prenosne računalnike ter mobilne telefone pa diode LED niso primerne, saj porabijo preveč energije in se precej segrevajo. Kljub temu smo zelo majhne zaslone LED, iz nekaj deset diod, nekoč že uporabljali za segmentne prikazovalnike v kalkulatorjih in celo v prvih digitalnih ročnih urah